Home : Academics : Departments
 

Staff Directory

DepartmentAscending SortDepartment Head
Academic Team Neil McCarthy
Administration Kevin Myers
Adult Education Joan Hornby
After School Coalition
All Staff
Alumni Joan Hornby
Applied Arts David Mork
Art Club
Asian Culture Club Dan Warren
Assessment Center
Assistant Principal Anthony Crespo
Athletic Director Troy Parola
Athletic Scheduling Assistant Susan Frew
Athletic Secretary Diane Risdon
AVID Melissa Schaefer
Band Jerald Shelato
Best Buddies Maureen Baker
Black Student Union David Mork
Board of Education
Book Club Rebecca Plaza
Boys Baseball Randall Lerner
Boys Basketball Matthew Badgley
Boys Cross Country Kurt Rutz
Boys Football Larry Calhoun
Boys Golf Todd Parola
Boys Gymnastics Jesse Piland
Boys Lacrosse
Boys Soccer Ernie Billittier
Boys Swimming Rahul Sethna
Boys Tennis Shelley Majewski
Boys Track
Boys Volleyball George Dressen
Boys Water Polo Russell Gates
Boys Wrestling Craig Stocker
Broadcast Team Kent Meister
Business Incubator Michelle Sherwin-Petrucci
Business Office Andrew Searle
Byte Club
CCRC Andrea Rusk
Change My Lifestyle Club Nancy Toland
Cheerleading
Chess Club
Choir Cory Thompson
Coexist
Color Guard Tanya Evans
Combo Andrew Sturgeon
Communications Director Ron Girard
Dance Melissa Schaefer
Dean Samantha Smigielski
Dean's Secretary Belinda Gallegos
Director of Curriculum Anthony Kroll
Distinguished Alumni Ron Girard
Diversity Club
DOORS David Mork
Driver Education Justin Hart
Economic Team Andrew Hirshman
ELL/Bilingual Diane Covert
English Diane Covert
FBLA Chris Hoster
Fellowship of Christian Athletes Paul Franzen
Film Club
Fine Arts David Mork
French Club
Freshman Class Advisor Julie Block
Gaming Club James Ku
Gay-Straight Alliance Donalie Bolke
Girls Basketball Gregory Dorgan
Girls Cross Country Carsyn Rodriguez
Girls Golf Barb Hartwig
Girls Gymnastics Jesse Piland
Girls Lacrosse Caroline Gully
Girls Soccer Ernie Billittier
GIrls Softball Heather Ryan
Girls Swimming Rahul Sethna
Girls Tennis Shelley Majewski
Girls Track Kurt Rutz
Girls Volleyball George Dressen
Girls Water Polo MIke Vukovics
Guidance Tom Buenik
Instructional Aide
Interact Joan Hornby
Junior Class Advisor Brittany Bray
Link Crew
Literacy Center Diane Covert
Long Term Substitute
Main Office
Maintenance General Contact GCA Maintenance
Math Randall Lerner
Math Lab Randall Lerner
Math Team Randall Lerner
Media Center Diane Covert
Mock Trial Team Nicole Malham
Model UN Stacey Darcy
National Honor Society Jennifer Fallon
Nurse Janette Swanston
Operation Click Michael Dayton
Orchesis Nancy Toland
Pasos Latinos Stephen Douglas
Pep Band
Philosophy Club
Poetry Slam Team Jim Drier
Police Liaison Steve Balough
PowerSchool Administrator Sheri Drost
Principal Anthony Kroll
Prom Dave Whitson
Puertas
Quest Food Services Kelly Paschall
Reading Specialist Diane Covert
Recycling
Registrar Mary Bledea
Robotics Team Aaron Dame
SADD Ryan Buck
SALT Troy Parola
Schuler Scholar Program
Science David Greenwood
Security Cathy Schmidt
Senior Class Advisor Maggie Sharp
Show Choir Cory Thompson
Social Studies Christopher Lagioia
Sophomore Class Advisor Patrick Gaughan
Sound, Lights and Sound FX Cory Thompson
Spanish Club
Special Education Jamie DiCarlo
Student Leadership Cynthia Henrichs
Student Support Services Coordinator
Student Teacher
Summer Reading Diane Covert
Superintendent Kevin Myers
System of Support Jessica Herrmann
Tech Theatre David Mork
Technology Dan Crowe
Temas Latinos Aracely Lawrence
The Mustang School Newspaper Michelle Sibery
Theatre Ticket Sales Jonathan Meier
Theatre/Thespian Society Jonathan Meier
Triathlon Club Nancy Toland
Universidad de Padres
Voices
Wellness Justin Hart
Winter Guard Tanya Evans
World Languages Christopher Lagioia

 
© 2009 Mundelein High School District 120. All Rights Reserved|1350 W. Hawley Street, Mundelein, IL 60060|Phone: 847-949-2200|Fax: 847-949-4756