Home : Academics : Departments
 

Staff Directory

DepartmentAscending SortDepartment Head
Academic Team Neil McCarthy
Administration Kevin Myers
Adult Education Joan Hornby
After School Coalition James Ongtengco
All Staff
Alumni Joan Hornby
Applied Arts David Mork
Art Club Katie Hyken
Assistant Principal James Ongtengco
Athletic Director Perry Wilhelm
Athletic Secretary Diane Risdon
AVID Rachel Abel
Band Jerald Shelato
Best Buddies Maureen Baker
Black Student Union Michael Dayton
Board of Education Karen Havlik
Book Club Kathryn Serby
Boys Baseball Todd Parola
Boys Basketball Corey Knigge
Boys Cross Country Kurt Rutz
Boys Football George Kaider
Boys Golf Todd Parola
Boys Gymnastics Jesse Piland
Boys Lacrosse Steven Cancelli
Boys Soccer Ernie Billittier
Boys Swimming Rahul Sethna
Boys Tennis Brian Packowitz
Boys Track Kevin Shifley
Boys Volleyball George Dressen
Boys Water Polo Russell Gates
Boys Wrestling Vince Jiuditta
Broadcast Team Kent Meister
CCRC Janet Pullano
Cheerleading Becca Kassebaum
Chess Club Paul Anderson
Choir John Neubauer
Color Guard Tanya Christensen
Combo
Communications Director Ron Girard
Dance Melissa Schaefer
Dean Samantha Smigielski
Dean's Secretary Belinda Gallegos
Director of Curriculum Anthony Kroll
Drivers Education Alison Stephans
Economic Team Andrew Hirshman
ELL/Bilingual James Ongtengco
English Diane Covert
FBLA Chris Hoster
Fellowship of Christian Athletes Paul Franzen
Fine Arts David Mork
Freshman Class Advisor Rachelle Halbur
Gay-Straight Alliance Donalie Bolke
Girls Basketball Brian Evans
Girls Cross Country
Girls Golf Barb Hartwig
Girls Gymnastics Nancy Toland
Girls Soccer Ernie Billittier
GIrls Softball Brett Wilhelm
Girls Swimming Rahul Sethna
Girls Tennis Brian Packowitz
Girls Track Kurt Rutz
Girls Volleyball George Dressen
Girls Water Polo Andrew Schneider
Guidance Tom Buenik
Instructional Aide Alicia Brant
Interact Joan Hornby
Junior Class Advisor Brittany Bray
Long Term Substitute
Maintenance General Contact GCA Maintenance
Math Randall Lerner
Math Team Russell Gates
Media Center Diane Covert
Mock Trial Team Nicole Malham
Model UN Stacey Darcy
National Honor Society Jerri Craven
Nurse Janette Swanston
Operation Click Michael Dayton
Orchesis Nancy Toland
Pasos Latinos Stephen Douglas
Pep Band
Poetry Slam Team Jim Drier
Police Liaison Brian Kisselberg
PowerSchool Administrator Sheri Drost
Principal Anthony Kroll
Prom Dave Whitson
Quest Food Services Kelly Paschall
Reading Specialist Diane Covert
Recycling Javier Martinez
Registrar Mary Bledea
Robotics Team Rodolfo Cabrera
SADD Ryan Buck
SALT Perry Wilhelm
Science David Greenwood
Security Paul Thatcher
Senior Class Advisor Javier Martinez
Show Choir John Neubauer
Social Studies Christopher Lagioia
Sophomore Class Advisor Samantha Fehrman
Sound, Lights and Sound fX John Neubauer
Spanish Club
Special Education Steve Castle
Student Government Cynthia Henrichs
Student Support Services Coordinator
Student Teacher
Summer Reading Diane Covert
Superintendent Kevin Myers
Tech Theatre David Mork
Technology Dan Crowe
Temas Latinos Aracely Lawrence
The Mustang School Newspaper Michelle Sibery
Theatre Ticket Sales Jonathan Meier
Theatre/Thespian Society Jonathan Meier
Triathlon Club Nancy Toland
Voices Meredith Teuber
Wellness Alison Stephans
Winter Guard Tanya Christensen
World Languages Christopher Lagioia

 
© 2009 Mundelein High School District 120. All Rights Reserved|1350 W. Hawley Street, Mundelein, IL 60060|Phone: 847-949-2200|Fax: 847-949-4756